هاست و دامنه چیست؟

اگر شما یک کاربری هستید که میخواهید بدانید هاست و دامنه چیست و یا اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید تا بتوانید بهترین مورد را انتخاب نمائید ما در این مقاله به شما کمک می کنیم و به دو موضوع ذیل می پردازیم:

1- دامنه چیست و دامنه های com. - ir. - net. - org. و ... چه تفاوت هایی دارند؟

2- هاست چیست و یک هاست خوب چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

دامنهدامنه چیست؟

به آدرس های سایت دامنه می گویند. مانند www.google.com که دامنه آن google.com است و یا www.avatarITir که دامنه وب سایت ما می باشد. هر وب سایتی برای این که در دسترس خاطبان قرار گیرد نیاز به یک دامنه دارد که این دامنه همان آدرس وب سایت شما خواهد بود.

چه دامنه ای مناسب وب سایت شماست و دامنه ها با پسوند های متفاوت چه کاربری هایی دارند؟

به دامنه سایت ما توجه بفرمائید : www.avatarIT.ir پسوند IR ، پسوند دامنه وب سایت ما است :

 خب حالا فرق .com و .net و .ir و … در چیست؟ هر یک از پسوند های دامنه معنای خاصی دارد دقت بفرمائید:

com. : دامنه com. یک دامنه بین المللی می باشد به همین دلیل معروف رین دامنه است و معمولاً مناسب ترین دامنه برای هر وب سایتی با هر موضوعی می باشد مخصوصاً شرکت ها و یا سازمان هایی که در سطح بین المللی فعالیت می نمایند.

ir. : دامنه ir. در ایران به دامنه ملی معروف می باشد چرا که اختصار کلمه ایران است و مناسب وب سایت های ایرانی می باشد که نشاندهنده ایرانی تبار بودن وب سایت خواهد بود و در ایران دامنه ی رایجی می باشد.

net. : دامنه net. مختص شرکت ها و یا فعالان زمینه IT می باشد.

info. : دامنه info. اختصار کلمه information است که مناسب وب سایت های اطلاعات رسانی و پایگاه های علمی است

و ...

اما جدا از مفهوم و کاربری هر دامنه برای انتخاب یک دامنه باید به تعداد حروف و یا سیلاب های آن هم توجه نمود که خیلی طولانی نباشد و مرتبط به موضوع و اسم تجاری و یا علمی سایت نیز باشد ، گاهاً ممکن است اسم مورد نظر شما با بعضی از دامنه ها قبلاً توسط شخص دیگری ثبت شده باشد که در این هنگام شما باید پسوند دیگری از دامنه ها را انتخاب نمائید و یا نام دانه انتخابی را کمی تغییر دهید.

هاستخب حالا دیگر شما دامنه را به خوبی می شناسید اما هاست چیست؟

هاست در زبان انگلیسی به معنی میزبان است. یعنی میزبانی سایت شما برعهده شرکتی است که شما انتخاب کردید.در محیط رایانه ها همیشه یک حافظه برای ذخیره سازی اطلاعات و دسترسی مجدد به آن ها در هر زمان نیاز است ، در فضای وب این حافظه را هاستینگ می گویند ، هاست فضایی از یک وب سرور است که به صورت سالیانه به شما اجاره داده می شود تا محتوای وب سایت خود را بر روی آن ذخیره نمائید

ولی چرا فضای هاست اجاره داده می شود و سالیانه باید بابت آن هزینه پرداخت گردد؟

برای مدیران اکثر وب سایت ها به صرفه نیست که یک وب سرور اختصاصی برای وب سایتشان داشته باشند چرا که هزینه خرید و نگهداری آن بسیار بالا است و جدای هزینه حتماً باید توسط یک متخصص این سرور پشتیبانی گردد ، اجاره سالیانه هاستیگ بسیار بسیار به صرفه تر از هر کاری است و مطمعاً تر چرا که شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ امنیت محتوای وب سایت شما را تضمین می کنند.

یک هاست خوب باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

1- یک هاست خوب اول از همه باید بر روی یک وب سرور قوی و کانفیگ بالا باشد تا وب سایت شما را بتواند به راحتی و با حداکثر سرعت ممکن برای مخطبان فراخوانی کند.

2- امنیت اطلاعات شما را در برا بر هکر ها تضمین کند و ترجیحاً دارای بکاپ گیر ها باشد.

3- محیط هاست شما دارای پنل مدیریتی محبوب و قدرتمندی باشد.

4- برای وب سایت های با بیس php باید سیستم عامل وب سایت لینوکس باشد و وب سایت های با بیس asp باید ویندوز باشد.

با توضیحات بالا فهمیدید که هاست و دامنه به یک دیگر وابسته اند اما این هاست و دامنه چطور باید به یکدیگر وصل می گردند؟

 

DNS دامنه ؟ مانند آجرهای یک خانه است. آدرس DNS ها ممکن است به صورت زیر باشد:

ns1.server.com
ns2.server.com

DNS برای این که هاست شما به دامنه شما مربوط شود ، تنظیم می شود. سرور های ns1 ممکن است قطع باشند به همین دلیل باید ns2 کار کند. اگر به هر دلیلی Data Center هاست شما از بین برود ، DNS های شما نیز از بین می روند تا دامنه بدون هاست شما دزدیده نشود.